Дата и час: Съб Юли 31, 2021 9:12 am

Здраве и Имунизации

колко опасни могат да бъдат ренгеновите снимки към децата?

Как да избегнем и да се справяме с болестите на децата. Tози форум е за обмяна на личен опит, а не за назначаване на лечения. Препоръчва се дадените в него съвети да се съгласуват със специалист.

колко опасни могат да бъдат ренгеновите снимки към децата?

Мнениеот Гост » Нед Ное 07, 2010 2:37 pm

имам едно малко запитване: :?: -имам малко дете(15 месеца),наложи ми се да се обърна към 'Бърза помощ' в неделя.причината беше температура ,хрема и много лоша 'мокра с хрипове'кашлица,която не му даваше мира,не се храни и не може да спи спокойно..предложиха да направят ренгенова снимка на детето ми..Аз отказах.Не е ли малък да му се прави ренгенова снимка?! :roll:
Гост

Re: колко опасни могат да бъдат ренгеновите снимки към децат

Мнениеот stoykov » Пон Ное 08, 2010 4:39 pm

Ренгенови снимки се правят и на новородени ако има показания. Съвременните цифрови ренгени натоварват значително по-малко организма с лъчи, но колко точно са вредни е относителен въпрос и по-скоро трябва да се прецени съотношението полза-вреда.
Пациента има право да откаже всяка една манипулация и изследване, като сам поема отговорността за последствията върху своето здраве или това на детето му.
Надявам се ,че лекаря ви е обяснил причините за които е назначил ренгена и ,че хриповете са най-малкия проблем.Състояния като парциален пневмоторакс,частични ателектази,тимомегалии,пневмомедиастинум,локален емфизем ,плеврален излив,белодробен абсцес и доста други се диагностират единствено с ренген ,животозастрашаващи са и могат да съпътстват пневмония,бронлиолит и други банални инфекции.
stoykov
Site Admin

Назад към Здраве и Имунизации